Aktualności
Polsko-ukraińska dyskusja o komiksie historycznym na festiwalu „Siła Słowa” [relacja i zdjęcia]
Spotkanie pod tytułem „Metafora czy realizm”, które odbyło się dziś na Scenie Plenerowej obok Pałacu Kultury i Nauki było częścią festiwalu „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”, zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
W dyskusji wzięli udział dwaj ukraińscy wydawcy – Vyacheslav Buhaiovsky i Dmytro Biriukov, a także Kyrylo Malow – autor komiksu „Zwycięstwo” oraz Marek Oleksicki – współautor polskiej serii komiksowej „Bradl”. Spotkanie poprowadził Paweł Timofiejuk – wydawca komiksów i prezes Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego.
Spotkanie rozpoczęło się od pytania o to czy łatwiej tworzy się komiksy fantastyczne czy historyczne. Rozmówcy zgodzili się, co do faktu, że trudniejsze do narysowania są z reguły komiksy historyczne – z uwagi na konieczność oddania realistycznych, historycznych detali. Prowadzący pytał także o to, czy trudno jest wplatać elementy fikcji fabułę komiksu historycznego.
„Postacie fikcyjne wzbogacają naszą historyczną formę. Mimo wszystko nie tworzymy przecież akademickiej książki historycznej, ale fikcyjną opowieść opartą o rzeczywiste wydarzenia” – powiedział Marek Oleksicki, rysownik znany z serii komiksowej „Bradl”.
Rozmówcy zauważyli, że jedną z największych szans stojących przed twórcami komiksów historycznych (a także tradycyjnych powieści i publikacji innego rodzaju) jest możliwość wyciągnięcia ciekawych postaci historycznych z niepamięci.
Vyacheslav Buhaiovsky zauważył, że mimo wszystko najważniejsza dla twórców komiksów historycznych powinno być opowiedzenie ciekawej, wciągającej historii. Więcej o konkretnych postaciach i wydarzeniach historycznych zainteresowani czytelnicy będą mogli doczytać później. Najważniejszym zadaniem twórców komiksu jest właśnie to, by zainteresować odbiorców konkretnymi wydarzeniami historycznymi.
Spotkanie zakończyło się wypowiedzią Dmytro Biriukova, który opowiedział o tym, że komiks ukraiński jest coraz bardziej doceniany w Polsce, a trwające Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie są szansą, by stał się on jeszcze bardziej obecny w naszym kraju.
***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.
Zadanie „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa (w ramach środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wartość finansowania i całkowita wartość zadania: 227 550 PLN.